Martwisz się o wygląd – postaw na zdrowe odżywianie

Martwisz się o wygląd – postaw na zdrowe odżywianie


Ostatnie tygodnie przed wakacjami, urlopami, wyjazdami nad morze w góry. Każdy chce ładnie wyglądać, być szczupłym. Gorącym tematem w tym czasie są różne diety.
Pojawiają się w czasopismach, prezentowane w najlepszych miejscach. Obiecują cuda na poczekaniu w postaci zgubienia 7 kg w ciągu tygodnia.

Niektórym trudno się oprzeć np. można jeść lody, słodycze bez ograniczeń i jeszcze chudnąć. Inne nakazują drastycznie ograniczyć spożycie żywności co prowadzi do ciągłego uczucia głodu. Wytyczne te mogą być naprawdę niebezpieczne. Prowadzą do zagrożenia zdrowia i efektu jo-jo. Krótkotrwałe ograniczenie spożycia żywności i energii nigdy nie prowadzi do długotrwałego utrzymania mniejszej masy ciała.
Stosowanie diety jest bardzo wskazane, ale powinna to być dieta zgodna z naszym zapotrzebowaniem, zalecona przez specjalistę -dietetyka. Diety „magazynowe” – „diety cud”, mogą w szybki sposób doprowadzić nas do wymarzonej sylwetki, ale są zagrożeniem dla naszego zdrowia i powodują szybki powrót do poprzedniej sylwetki.
Pozbycie się otyłości powinno być kompleksowe. Istotnym elementem diety powinna być jej niskokaloryczność z ograniczoną podażą energii. Można to osiągnąć przez zmniejszenie porcji spożywanego pokarmu, lub wybierając pokarmy o mniejszej kaloryczności.
Musimy zbudować dobre nawyki żywieniowe na całe życie. Ludzie, którzy chcą schudnąć, powinni postawić na zrównoważoną dietę niskokaloryczną.
Wartość energetyczna powinna być niższa od rzeczywistego zapotrzebowania osoby, która chce schudnąć. Ale nie można zapomnieć, że musi być zrównoważony stosunek podstawowych składników odżywczych (białka, węglowodanów i tłuszczu). Stosunek energii niezbędnych składników odżywczych w diecie redukującej powinien wynosić – białko: 20-30%, węglowodany: 40-50%, tłuszcze i cukry: 20-30%. Tylko w ten sposób można zdobyć i utrzymać upragnioną wagę ciała.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: DietetykDlaCiebie

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Jakie męskie buty są najwygodniejsze: ECCO, Bata, Wojas, Clarks? A może - Rieker!

Poznaj skuteczne sposoby na szybkie odchudzanie