Mężczyzna z klasą - jak dobrać idealną koszulę - poradnik

Autorem artykułu jest Dr. Jan Nowak

Sztuka doboru właściwego garnituru powinna być opanowana przez mężczyzn perfekcyjnie. Jest to umiejętność niebywale ważna, przydatna i ceniona. Nie można jednak przy tym zapominać o tak istotnym elemencie eleganckiej garderoby, jakim jest koszula wizytowa.
Nowoczesna koszula męskaKoszula, krawat czy spinki do mankietów to dla mężczyzny sposób wyrażania samego siebie, dzięki nim może podkreślić osobowość, styl czy indywidualność własnego charakteru. Wybór koszuli nie może jednak opierać się wyłącznie na intuicji, preferencjach czy kierowaniu się wyłącznie modą. Męska elegancja wiąże się z pewnymi zasadami… To taki modowy savoir-vivre, o którym powinien pamiętać każdy mężczyzna z klasą. Kupując koszulę, większość z nas kieruje się jedynie dwoma zasadami – mianowicie rozmiarem i kolorem. Niestety, to nie wystarcza.
Czym zatem powinniśmy kierować się przy wyborze koszuli?
punktator5  Materiał, z którego wykonana jest koszula. Dobierając koszulę do garnituru, kierujmy się zasadą, że powinna być ona Koszula z bawełnywykonana dokładnie z takiego samego materiału, jak nasz garnitur. Czyli do bawełnianego garnituru pasuje bawełniana koszula, a do jedwabnego - koszula również z jedwabiu. Wśród materiałów koszulowych zdecydowany prym wiedzie jednak bawełna. Przede wszystkim dlatego, że jest naturalna, pozwala skórze swobodnie oddychać, a także dlatego, że jest najbardziej uniwersalna... no i tańsza od jedwabnej.
punktator5  Kolejnym elementem jest kołnierzyk koszuli. Choć istnieje ponad 20 różnych typów, to 99% koszul posiada jeden z trzech Kołnierzyk włoskirodzajów kołnierzyków. Pierwszym z nich jest kołnierzyk standardowy, czyli prosty – nadaje się na każdą okazję, zarówno na uroczystą kolację, jak i na co dzień - do biura. Należy jednak pamiętać, że do tego typu kołnierzyka wiążemy krawat węzłem prostym. Kolejnym, bardziej formalnym typem kołnierzyka jest kołnierzyk typu włoskiego. Jego szeroko rozstawione krawędzie sprawiają, że wygląda niezwykle elegancko. Najbardziej więc pasuje do niego jedwabny krawat wiązany węzłem Windsor. Z kolei kołnierzyk zapinany, czyli buton-down, uważany jest za mniej formalny, a nawet sportowy. Nie powinno więc zakładać koszuli z takim kołnierzykiem na oficjalne przyjęcia, ale raczej do pracy bądź na weekendy.
punktator5  Bardzo istotny jest również krój koszuli. Do najbardziej powszechnych możemy zaliczyć krój luźny – czyli taki, który nie przylega do sylwetki. Zdecydowanie nie jest on polecany do garnituru, nadaje się jedynie do strojów sportowych. Tego typu koszule mogą wyglądać dobrze na mężczyznach o potężnej sylwetce, natomiast powinny unikać ich osoby szczupłe. Kolejny krój to krój regularny – najbardziej klasyczny i uniwersalny. Dobry zarówno do garnituru, jak i do samych spodni. Takie koszule mogą nosić panowie o dowolnej budowie ciała. Jest także krój taliowany, czyli wyszczuplony i dopasowany w talii – prezentuje się najlepiej na sylwetkach szczupłych i klasycznych.  Idealnie będzie komponował się zarówno z garniturem, z samymi spodniami, jak i nawet z jeansami.
punktator5  Ważny jest oczywiście także kolor i wzór koszuli. Jeśli mamy problem z doborem koloru, pamiętajmy, że koszula biała należy do kanonów, więc zawsze będzie na miejscu. Jeśli jednak lubimy eksperymentować, warto wiedzieć, że modne są wszelkiego rodzaju pastele.  Możemy postawić również na stylistykę monochromatyczną, jednak trzeba w tym przypadku zagrać rożnymi fakturami, jak i efektami. Koszul wielokolorowych, a także z dużymi wzorami (paski czy kratki) lepiej nie ubierać pod garnitur. Jeśli jednak jesteś ich miłośnikiem, pamiętaj, że powinny być one dobrane zawsze do gładkich krawatów i gładkich marynarek.
Rodzaje koszul
punktator5  Mankiety, oraz długość rękawa koszuli stanowią o naszej elegancji. Mankiety są równie istotne jak kołnierzyk. Spośród mankiet_spinkakilku rodzajów można wymienić tu mankiety podwójne oraz pojedyncze. Wybierając się na oficjalne przyjęcia, zdecydowanie powinniśmy wybrać koszulę z podwójnymi mankietami. Pamiętajmy jednak o tym, że niezbędne są do nich spinki. Na spotkania towarzyskie, imprezy weekendowe, a więc mniej oficjalne okazje, możemy wybrać koszulę z mankietami pojedynczymi. Pasuje do nich zarówno krawat, jak i mucha, ale dobrze będą wyglądać również bez żadnych dodatków. Dobierając długość rękawa, należy kierować się jedną żelazną zasadą - na ważne spotkania odpowiednie są jedynie koszule z długimi rękawami, a koszule z krótkimi rękawami zakładamy tylko na sportowo, bez krawata i marynarki.
Jeśli wybranym przez nas oficjalnym strojem będzie smoking, pod żadnym pozorem nie zakładajmy koszuli garniturowej. Koszula typowo smokingowa jest bowiem specjalnie dostosowana do muszki, czyli posiada łamany kołnierzyk, podwójne, odwijane mankiety, a także często pionowe plisy.
Koszula stanowi jeden z ważniejszych elementów męskiej garderoby. Dobór odpowiedniej nie jest wielkim problemem, jeśli znamy kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować.
---

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem Top Secret.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

  1. A gdzie kupujecie garnitury, koszule itp.? Macie swoje ulubione miejsca ? Ja polecam Grand Moda Męska w Warszawie, zawsze jestem zadowolony z zakupów i obsługa profesjonalna.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Jak ściągać zabezpieczenie z ubrań - poradnik praktyczny

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

167 tysięcy złotych na wizaż!