Skąd wzięła się moda na depilację?

Skąd wzięła się moda na depilację?

Autor: Mścisław Internetowy
Depilacja to proces polegający na usuwaniu niepożądanego owłosienia z ciała. Znany jest ludzkości od starożytności – już chociażby w starożytnym Egipcie istniał kult gładkiego ciała.

Zarówno Egipcjanie, jak i Egipcjanki pozbawiali całe swoje ciało wszystkich włosów: brwi domalowywano, a na głowach noszono ciężkie peruki. 
W średniowieczu zwyczaj golenia czy wyrywania włosów uległ kompletnemu zapomnieniu: wszystko ze względu na niezwykłą pobożność (przynajmniej taką „kulturową”) ludzi żyjących w tamtych czasach, którym wydawało się, że jakakolwiek ingerencja w ludzkie ciało, poprawianie go, upiększanie, a więc hołdowanie zmysłom, to oznaka ludzkiej pychy, odwrócenie się od Boga i – mówiąc w skrócie – wielki grzech.
Depilacja jako taka wróciła do łask dopiero w dwudziestym wieku. 
Początkowo panie pozbawiające swoje ciała owłosienia czy to na nogach, czy pod pachami, czy w okolicach intymnych, postrzegane były jako wybitnie wyzwolone, emancypantki. Dopiero po kilkudziesięciu latach depilacja stała się społecznie pozytywnie postrzegana, a wręcz pożądana. Wiek dojrzewania to bardzo ważny okres w życiu każdej kobiety. 
Niezwykłym zmianom podlega wtedy nasze ciało. Zaczynamy nabierać kobiecych kształtów: zaokrąglają nam się biodra, rosną piersi, pojawia się zatem sylwetka kształtem przypominająca klepsydrę, pojawia się także pierwsza miesiączka, a pod pachami i w okolicach intymnych zaczynają nam bujnie rosnąć włosy. Dla wielu dziewczynek wchodzących w ten okres pojawiające się owłosienie to powód do wstydu i obaw. Warto zadbać o to, aby tak nie było. 
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele metod depilacji, więc każda z dorastających pań z pewnością znajdzie coś dla siebie: depilacja przy użyciu maszynki do golenia, depilacja woskiem, depilacja kremem, usuwanie owłosienia za pomocą depilatora czy w końcu depilacja laserowa. 
Warto jak najszybciej wprowadzać dorastające dziewczynki w tajniki damskiej depilacji i zapobiec pojawieniu się zawstydzenia spowodowanego porostem włosów, które może przekształcić się nawet w unikanie sytuacji, gdy trzeba się rozebrać (zajęcia wychowania fizycznego, plaża itp.) oraz powodować zamknięcie się w sobie i kompleksy.
Trudno chyba spotkać współcześnie kobietę, która sama, z własnej, nieprzymuszonej woli rezygnuje z depilacji czy to nóg, pach, czy okolic intymnych. Zdarzają się panie, które nawet po czerwonym dywanie w Hollywood przechadzają się z dumą prezentując owłosione nogi, ale to jedynie bardzo rzadkie, pojedyncze przypadki. Wydaje się, że depilacja to dziś nie tyle ekstrawagancja, luksus czy dodatek do przeprowadzanych zabiegów higienicznych, ale jedna z absolutnych podstaw higieny, wymóg estetyczny: trudno bowiem wyobrazić sobie elegancko ubraną, pięknie uczesaną i umalowaną kobietę, prezentującą oprócz drogocennej kolii owłosione pachy i nogi.
Niezwykłe rozpowszechnienie się depilacji w całym świecie pozwoliło na pojawienie się wielu jej różnych rodzajów. Dziś depilacja to zabieg, który można przeprowadzać w wieloraki sposób: depilacja woskiem, depilacja kremem, przy użyciu pianki i maszynki do golenia, usuwanie owłosienia za pomocą nitkowania czy depilacja laserowa to tylko niektóre jej rodzaje.

Depilacja

Artykuły do przedruku

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Jak ściągać zabezpieczenie z ubrań - poradnik praktyczny

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

167 tysięcy złotych na wizaż!