Przejdź do głównej zawartości

Anna Sieradzka – „Moda w przedwojennej Polsce”

Barbara Męczykowska
Zainteresowanie modą okresu międzywojennego jest nadal bardzo żywe, niejednokrotnie stanowi ona również inspirację dla współczesnych kreatorów mody. Jak wyglądały ubiory na różne okazje w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, ukazuje nam książka Anny Sieradzkiej.
Tytuł: Moda w przedwojennej Polsce: codzienna, sportowa, wieczorowa, ślubna, dziecięca, bielizna
Autor: Anna Sieradzka
Wydawca: PWN
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-01-17101-8
Liczba stron: 320
Format: 19 × 23 cm
Oprawa: twarda
Cena: 89,00 zł

Ocena naszego recenzenta: 7/10
(jak oceniamy?)
Autorka jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się historią sztuki i kostiumologią. W swoim dorobku ma między innymi takie pozycje jak: Artyści i krawcy: moda Art Déco (Warszawa 1991) czy Tysiąc lat ubioru w Polsce (Warszawa 2003). Tym razem, w swojej najnowszej publikacji, zabiera czytelnika do Polski międzywojennej.
Książka liczy sobie 340 stron. Podobnie jak m.in. Dobre maniery w przedwojennej Polsce, została wydana w twardej oprawie i na kredowym papierze. Ten ostatni element jest dość istotny, gdyż w odróżnieniu od wcześniejszych publikacji PWN-u praca została wzbogacona o kolorowe zdjęcia prywatnej kolekcji strojów i akcesoriów z okresu międzywojennego, należącej do pana Adama Leja i samej autorki. Pozwala to czytelnikowi przyjrzeć się bogatej kolorystyce tkanin, detalom biżuterii czy zdobieniom na balowych pantoflach.
Książka składa się z sześciu głównych rozdziałów. Pięć pierwszych poświęcono kolejno modzie: codziennej, sportowej, wieczorowej, ślubnej oraz dziecięcej, rozdział szósty skupia się zaś na przedwojennej bieliźnie. Każdy z nich zbudowany jest z dwóch części: pierwsza opisuje modę lat dwudziestych, druga – kolejnej dekady, aż do wybuchu wojny.
Karty Mody w przedwojennej Polsce przenoszą czytelnika w świat polskich szaf okresu międzywojennego. Autorka omawia przede wszystkim ubiór klas średnich i wyższych. Nie ma praktycznie żadnych wzmianek o tym, co nosił przeciętny mieszkaniec wsi. Możemy się natomiast dowiedzieć, jak wyglądały, z czego się składały i jak noszono poszczególne części garderoby damskiej, męskiej i dziecięcej. Szczegółowe opisy przeplatane są niezliczonymi cytatami z poradników dobrego zachowania oraz gazet. Niektóre z tych wzmianek są dość ciekawe, jak choćby fakt, że pod koniec lata dwudziestych na łamach gazet dla pań zaczęły pojawiać się wzmianki o stroju do gry w golfa, chociaż panie wolały jedynie przyglądać się, niż uczestniczyć aktywnie w zmaganiach. Dość ciekawe są też prezentacje sztucznej biżuterii, która była bardzo modna w międzywojniu, a która bardzo dobrze zastępowała naturalne kamienie, tak trudno dostępne w dobie kryzysu. Czasami czuć niedosyt wspomnień osób, które mogłyby powiedzieć, w jaki sposób dany strój się nosiło, czy był wygodny, czy nie sprawiał żadnych problemów. Niestety autorka bardziej skupia się na opisach lub cytatach z poradników.
Brakuje również osobnej części poświęconej modzie męskiej. Zazwyczaj wszystkie opisy tego, co nosili panowie, znaleźć możemy pod koniec poszczególnych rozdziałów, jednak wplecione w taki sposób, mimo wszystko zaburzają układ treści. Wydzielenie tych fragmentów wydaje się dość naturalnym rozwiązaniem, nie tylko nieingerującym w kompozycję pozostałych rozdziałów, ale i ułatwiających nawigację osobom szukającym właśnie tych informacji.
Książka ma niestety i inne niedociągnięcia. Podobnie jak w innych publikacjach z tej serii wydawniczej, znów spotykamy się z bardzo długimi cytatami, których nie kończy żaden wniosek. Dobrym tego przykładem może być fragment ze stron 67–69. Zaczyna się on od słów: Marja Vauban i Michał Kurcewicz w 1934 roku dawali dobre rady odnośnie do odpowiedniego ubrania dla obu płci, po których przytoczony został oczywiście odpowiedni cytat ze źródła. Na następnej stronie zamiast jakiegokolwiek wniosku czytamy: Podobne rady, adresowane głównie do kobiet, odnajdujemy u Konstancji Hojnackiej, po czym zamieszczono kolejny cytat, aby po nim pojawiły się słowa: Tak jak Vauban i Kurcewicz, tak i Hojnacka przestrzega panie pragnące zachować „wieczną młodość. I znowu fragment źródła, oczywiście niezakończony dłuższym podsumowaniem – autorka od razu przechodzi do opisywania fryzur. Niestety może to nieco znużyć czytelnika. Ponadto żaden z cytatów nie został opatrzony przypisem, a bibliografia została określona jako wybrana. Osobom, które dopiero zaczynają zapoznawać się z tematyką mody w okresie międzywojennym, może również zabraknąć słowniczka z trudniejszymi zwrotami.
Niestety także podpisy pod zdjęciami nie są do końca przemyślane, czasem znajdują się one obok zdjęcia, a czasem na następnej stronie. Niezrozumiałym jest także umieszczenie pod fotografią wyłącznie sformułowania: Moda francuska, 1925 rok. Wypadałoby wyjaśnić, co modelka ma na sobie, lub w ostateczności wybrać łatwiejsze rozwiązanie i ograniczyć się do zamieszczenia imienia i nazwiska autora zdjęcia.
Mimo swoich niedociągnięć książka ta jest dobrym kompendium dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z historią mody, choć świetnie posłuży również i tym, którzy chcieliby przebrać się w strój à la lata dwudzieste lub trzydzieste w nadchodzącym karnawale.
Redakcja i korekta: Agnieszka Kowalska

Barbara Męczykowska:
Słuchaczka 3 roku Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim. Pisze rozprawę doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.
[ więcej o autorze ]
Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.
UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod zdjęciami, lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org


 Źródło 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Silikonowe biustonoszeW dzisiejszych czasach modne kobiety nie muszą już martwić się jak dopasować bieliznę by nie psuć danej stylizacji widocznymi ramiączkami lub odstającym krojem stanika. Przemysł bieliźniarski podąża za modą i proponuje wiele wygodnych rozwiązań. Jednym z nich są silikonowe biustonosze, przydatne zwłaszcza przy noszeniu eleganckich kreacji bez pleców, letnich sukienek lub oryginalnie skrojonych bluzek.

Samonośne biustonosze wykonane są z medycznego silikonu, który doskonale przylega do ciała, podnosi i podtrzymuje piersi. Bielizna ta składa się z dwóch samoprzylepnych miseczek, dokładnie pasujących do rozmiaru biustu. Wystarczy przyłożyć każdą z nich do piersi, pilnując by znalazły się na tej samej wysokości oraz upewnić się, że obie dobrze przylegają do biustu. Oprócz łatwości użycia głównymi zaletami takich biustonoszy jest wygoda noszenia i ich przystępna cena. By cieszyć się tym niezwykłym wynalazkiem warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.
Silikonowy biu…

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Autor: Alicja Janak

Ślub i wesele to okazja dla każdej kobiety do tego, by zabłysnąć. Dlatego każda kobieta z ogromną uwagą przygotowuje się do takiej uroczystości. Oczywiście najważniejszą sprawą jest dobór odpowiedniej sukienki.

 Wybrana kreacji może skutecznie pomóc wyeksponować walory figury i ukryć jej mankamenty. Poza tym suknia może ukazać naszą osobowość i nasz styl. Dlatego tak ważne jest, by dokonać przemyślanego wyboru. Warto też zwrócić uwagę na aktualne trendy i wybrać spośród nich coś dla siebie.
1. Sukienki dopasowane w tali. Bardzo modne są sukienki o prostym kroju i dopasowane talii, o długości do kolan. W tym zakresie do wyboru jest oczywiście wiele różnych wzorów. Młodsze kobiety lubiące urocze stylizacje mogą wybrać sukienkę ze zwiewnej i delikatnej tkaniny, która będzie ładnie podkreślać kobiece kształty. Na miejscy będą pastelowe kolory i koralikowe aplikacje. Kobiety eleganckie i dojrzałe mogą sięgnąć po kreacje bardziej szykowne i proste. Bardzo modnym wykończenie…

Przegląd internetowy: moda i uroda. Wydanie nr 20 (11-20 marca 2017)

Kolejny, dwudziesty przegląd internetu poświęcony modzie i urodzie zahacza prawie  o wiosnę. Ostatnia szansa zadbać o sylwetkę zanim odsłonimy nasze ciała na widok publiczny 😀
Węglowodany w Polki PLzostały poddane surowej ocenie. Okazuje się, że jeść je trzeba, bo w diecie człowieka powinny pokrywać około 60% zapotrzebowania energetycznego. Które warto spożywać a których nie jeść dowiecie się właśnie na w/w portalu 🍔Elle zamieściło rozmowę z Taylor Hill, 21-letnią modelką uchodząca za jedną z najpiękniejszych kobiet świata.
Ponieważ jest ona "ambasadorką" produktów Lancôme, nic dziwnego, że wywiad dotyczył kosmetyków tej firmy.

Jastrząb Post, po raz pierwszy w naszym przeglądzie. 
Ale ponieważ portal zamieścił u siebie galerie takich gwiazd jak: Dorota Soszyńska, Joanna Kulig czy Marzena Rogalska będziemy tam dla Was od czasu do czasu zaglądać.

Zwierciadło napisało o pozytywach i negatywach medycyny estetycznej. Ostatnie tragiczne wypadki podczas operacji plastycznych czy lipos…