Łupież - rola kosmetyków do włosów


Autor: Aneta Idzik
Poglądy na temat przyczyn powstawania łupieżu nie uległy zmianie przez ostatnią dekadę. Rewolucja dokonała się natomiast w diagnozowaniu zmian skórnych, przypominających łupież, lub wcześniej błędnie rozpoznanych.

Dzisiaj na temat łupieżu wiemy wiele. Wywołują go grzyby z rodzaju Malassezia furfur oraz niektóre inne dermatofity. 
Skóra dotknięta procesem chorobowy nie tylko nadmiernie się łuszczy, ale także wykazuje miejscowe odczyny zapalne – rumieniowe, którym towarzyszy nadmierny świąd i niekiedy pieczenie. 
Nadmierna hyperkeratoza objawia się w postaci białawych łusek na skórze głowy.
Szacuje się, że u około 30-40% pacjentów jest leczonych błędnie z powodu łupieżu. W rzeczywistości rozpoznane u tych pacjentów jako łupież, zmiany łuszczycowe głowy, są spowodowane przez inne przyczyny niż zakażenie grzybami. Nadmierne wysuszenie skóry głowy przez chlorowaną wodę, promieniowanie UVB lub zbyt wysoką temperaturę, mogą sprzyjać ich powstawaniu. W tych przypadkach stosowanie preparatów grzybobójczych z apteki lub drogerii nie przyniesie długotrwałych efektów, a problem będzie nawracał.

Niezależnie od etiologii istniejących zmian łuszczycowych, będących „zwykłym” łupieżem czy niełupieżowym złuszczaniem naskórka, kosmetyki naturalne ogrywają ważną rolę jako leczenie wspomagające. Największe znaczenie mają, jak się wydaje, olejki do włosów.
Olejki do włosów zawierają kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, dzięki temu działają przeciwzapalnie. Mechanizm działania łagodzącego podrażnienie, świąd i zaczerwienienie został dosyć dokładnie poznany. Kwasy tłuszczowe Omega-3 poprzez wpływ na metabolizm cytokin prozapalnych, hamują odczyny rumieniowe na skórze głowy, łagodząc stan zapalny.
Olejki do włosów natłuszczają skórę głowy. Łatwo przenikają przez wartstwę rogową naskórka i dalej przez głębsze warstwy żywych komórek skóry (warstwę jasną i ziarnistą naskórka). Jest to możliwe dzięki temu, że olejki do włosów wykazują silne właściwości lipofilowe, podobnie jak błony komórkowe. 

Dodatkowo niektóre olejki do włosów zawierają przeciwutleniacze, takie jak prowitamina-A i tokoferole. Wykazują one dodatkowe działanie anty-wolnorodnikowe, nasilając przeciwzapalny mechanizm działania kwasów tłuszczowych Omega-3.
Kompleksowe działanie kosmetyków naturalnych – olejków do włosów, polega na skojarzonym wpływie kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy na skórę głowy i włosy. Takie działanie w około 50-70% jest wystarczające w walce ze zmianami łuszczycowymi skóry głowy, w zależności od etiologii tych zmian.


Link do strony autora:
zobacz tutaj
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Jakie męskie buty są najwygodniejsze: ECCO, Bata, Wojas, Clarks? A może - Rieker!

Poznaj skuteczne sposoby na szybkie odchudzanie