wtorek, 22 lipca 2014

Koturny – tajemnica ich popularności


Autor: Kazimiera Częstowojna

Historia tych butów jest imponująca, bo sięga aż antycznej Grecji i aktorów, samych mężczyzn (nawet jeśli odgrywali role kobiece), występujących w starożytnym greckim teatrze. Zakładali oni buty na koturnie, żeby zebrana podczas przedstawień publiczność mogła ich łatwiej dojrzeć z daleka.

Współczesne koturny mają już zwykłą, użytkową rolę, jak każdy inny rodzaj butów, a dzięki zmiennym trendom w modzie raz wracają na wybiegi i na ulice wszystkich miast świata, by następnie popaść w niełaskę. Niezmiennie jednak – fascynują.

Jak nosiło się koturny
Jeszcze przed wojną, bo w 1935 roku, we Włoszech, koturny pojawiły się na wybiegach pokazów mody i od razu zawładnęły sercami zmysłowych włoszek na parę sezonów. Kapryśna moda sprawiła, by przez chwilę zniknęły z miejskich ulic, po to, by pojawiały się co jakiś czas, w różnych odsłonach. Latem 2006, ponownie zdecydowano się przywrócić je do łask. Hitem tamtego sezonu były koturny zrobione z korka, z przymocowanymi do kostki paskami. Równie popularnym modelem stały się japonki na koturnie, nawiązując do tradycyjnej, ludowej stylistyki japońskiej. Następne sezony konsekwentnie pomijały w trendach buty na koturnie, aż do przełomu wiosna/lato 2011, gdy znów stały się modne. Tym razem postawiono na wysokość, a gigantyczne koturny pojawiały się na pokazach mody u Jimmiego Choo, Giuseppe Zanottiego czy w linii włoskiej marki Fornarina.

Czemu koturny?
Wiadomo – kobiety noszą wysokie obcasy po to, by optycznie wydłużyć nogi. W przeciwieństwie jednak do szpilek, w których niepodobna wytrzymać cały dzień, stabilny, masywny obcas koturna oferuje wygodne i zdrowe wsparcie dla stopy, dzięki czemu bez trudu można zachować w nich równowagę.

Buty na koturnie: rodzaje
Weźmy, pierwszy z brzegu przykład popularnego modelu, w którym wykorzystano pomysł na połączenie drewnianych obcasów i skórzanych pasków. Jest to jeden z ponadczasowych, wiecznie modnych modeli koturnów, który przydaje retro szyku, prosto z promenady w Saint Tropez. Zamszowe koturny to jeden z późniejszych modeli, wyprodukowany jako wariacja na temat klasyki, do noszenia jesienią. W sklepach możemy wybierać również spośród koktajlowych butów na koturnie, wykonanych z bawełny lub lnu lub też, nieco perwersyjnych, transparentnych koturnów wykonanych z przezroczystego tworzywa sztucznego. Dają one niewiarygodny efekt, jakby stopa była całkiem goła, zawieszona w powietrzu, kilka centymetrów nad ziemią. Propozycja jedynie dla odważnych! Jakiś czas temu popularne były również… tenisówki na koturnie, dla niektórych połączenie sacrum i profanum, podczas, gdy dla innych awangardowego looku i wygody. Jak dobrze widać z powyższego akapitu, koturny w każdej odsłonie znajdują swoje zwolenniczki, gotowe je nosić do każdej stylizacji. Prawda jest taka, że osoby, które dobrze wyglądają, po prostu dobrze się w swoich ubraniach czują  i to jest najważniejsza zasada, którą należy się kierować przy jakichkolwiek zakupach, nie tylko butów na koturnie.


Duży wybór butów na koturnie: http://www.eobuwie.com.pl/damskie/klapki-i-sandaly/koturny-i-espadryle.html
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy miesiąca