Przejdź do głównej zawartości

Wszystko, co musisz wiedzieć o świadkach ślubnych

Autor: Marcin S.


Świadkowie ślubni, których często nazywa się również druhnami i druhenkami są gośćmi niezwykle istotnymi, ponieważ odgrywają ważną rolę w trakcie ślubu i wesela, ale również podczas organizacji, która je poprzedza

Świadkowie są postaciami kluczowymi, dlatego ich wybór należy potraktować bardzo poważnie. Oto istotne informacje, które trzeba wziąć pod uwagę i które ich dotyczą:
Liczba świadków
Świadkowie ślubni są niezbędni podczas każdej ceremonii niezależnie czy decydujemy się na ślub cywilny, czy kościelny. W Urzędzie Stanu Cywilnego powinno być przynajmniej dwóch świadków, a maksymalnie dwie pary, natomiast w kościele, choć zwyczajem jest, aby wyznaczyć dwie osoby, jednak nie ma większych ograniczeń i świadków może być kilku. Oczywiście można wybrać te same osoby w przypadku obu ceremonii, jednak do ceremonii kościelnej wymagane jest, aby świadkowie byli osobami wierzącymi. Jeśli jednak chcecie zaangażować więcej swoich znajomych lub krewnych, wówczas nie ma żadnych przeszkód, aby wybrać różne osoby dla obu ceremonii.
Misja świadków podczas przygotowań ślubnych
Najważniejsze co musimy ustalić tuż po zaręczynach, to czy świadkowie, których wybraliśmy będą chcieli i będą mogli nimi być. Podjęcie decyzji o pełnieniu roli świadka na ślubie i weselu jest bardzo ważna, bowiem świadkowie muszą liczyć się z tym, iż oczekiwać od nich będziemy dostępności i pomocy w organizacji wesela. Osoba, która będzie świadkiem nie tylko spełniać będzie swoją funkcję w kościele, lecz również przyjmuje na siebie obowiązek wspomagania organizacji wesela na przykład od strony logistycznej. Świadek ślubny odpowiedzialny jest również za przygotowanie drobnych prezentów dla osób, które będą zatrzymywać orszak ślubny. Takie rzeczy pozostają „na głowie” świadków i Młoda Para nie powinna się tym zajmować. Ponadto, to właśnie oni wspomagają organizację animacji i wraz z recepcją sali weselnej ustalają sposób przyjęcia Młodej Pary.
Rola świadków w kościele i USC
Podstawowym zadaniem świadków jest podpisanie potwierdzenia zawarcia związku małżeńskiego zarówno w kościele, jaki i w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czasem bywa tak, że podczas ceremonii kościelnej świadkowie odczytują powitanie, fragment Pisma Świętego lub odmawiają modlitwę. Będąc druhną Panny Młodej często musimy wspomagać ją podtrzymując w górze długi tren od sukni ślubnej lub wręcz ułatwić siadanie. W razie potrzeby należy również w pewnych momentach trzymać za nią bukiet ślubny itd. Świadkiem może być także poproszony o asystę podczas zawierania przymierza małżeńskiego.
Rola świadków podczas przyjęcia weselnego
Rola świadków nie kończy się na ceremonii ślubnej w kościele. Przeważnie odgrywają oni również ważną rolę podczas przyjęcia weselnego. Świadkowie mogą być poproszeni o zapewnienie kontaktu pomiędzy dostawcami różnych usług, ale również reagować, gdy pojawią się kłopoty i nieprzewidziane sytuacje. Przeważnie to oni informują pozostałych gości weselnych, gdzie powinni usiąść o ile ich miejsca nie są wyznaczone karteczkami z nazwiskami. Jeżeli przygotowaliśmy pamiątkową Księgę Gości świadkowie powinni przypominać o wpisywaniu się. Gdy na przykład coś stanie się z fryzurą ślubną Panny Młodej, to druhna w pierwszej kolejności powinna jej pomóc. Podobnie z makijażem, oderwanym elementem sukni ślubnej itd. Generalnie można stwierdzić, że świadek jest osobą, która powinna reagować w awaryjnych sytuacjach. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego świadek powinien być osobą inteligentną i dobrze radzącą sobie w sytuacjach stresujących. Dlatego osoby, którym powierzono rolę świadków powinny czuć się zaszczycone i docenione, bowiem nie każdy nadaje się do pełnienia takiej roli.

PortalŚlubiWesele.pl portal ślubny
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Silikonowe biustonoszeW dzisiejszych czasach modne kobiety nie muszą już martwić się jak dopasować bieliznę by nie psuć danej stylizacji widocznymi ramiączkami lub odstającym krojem stanika. Przemysł bieliźniarski podąża za modą i proponuje wiele wygodnych rozwiązań. Jednym z nich są silikonowe biustonosze, przydatne zwłaszcza przy noszeniu eleganckich kreacji bez pleców, letnich sukienek lub oryginalnie skrojonych bluzek.

Samonośne biustonosze wykonane są z medycznego silikonu, który doskonale przylega do ciała, podnosi i podtrzymuje piersi. Bielizna ta składa się z dwóch samoprzylepnych miseczek, dokładnie pasujących do rozmiaru biustu. Wystarczy przyłożyć każdą z nich do piersi, pilnując by znalazły się na tej samej wysokości oraz upewnić się, że obie dobrze przylegają do biustu. Oprócz łatwości użycia głównymi zaletami takich biustonoszy jest wygoda noszenia i ich przystępna cena. By cieszyć się tym niezwykłym wynalazkiem warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.
Silikonowy biu…

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Autor: Alicja Janak

Ślub i wesele to okazja dla każdej kobiety do tego, by zabłysnąć. Dlatego każda kobieta z ogromną uwagą przygotowuje się do takiej uroczystości. Oczywiście najważniejszą sprawą jest dobór odpowiedniej sukienki.

 Wybrana kreacji może skutecznie pomóc wyeksponować walory figury i ukryć jej mankamenty. Poza tym suknia może ukazać naszą osobowość i nasz styl. Dlatego tak ważne jest, by dokonać przemyślanego wyboru. Warto też zwrócić uwagę na aktualne trendy i wybrać spośród nich coś dla siebie.
1. Sukienki dopasowane w tali. Bardzo modne są sukienki o prostym kroju i dopasowane talii, o długości do kolan. W tym zakresie do wyboru jest oczywiście wiele różnych wzorów. Młodsze kobiety lubiące urocze stylizacje mogą wybrać sukienkę ze zwiewnej i delikatnej tkaniny, która będzie ładnie podkreślać kobiece kształty. Na miejscy będą pastelowe kolory i koralikowe aplikacje. Kobiety eleganckie i dojrzałe mogą sięgnąć po kreacje bardziej szykowne i proste. Bardzo modnym wykończenie…

Przegląd internetowy: moda i uroda. Wydanie nr 20 (11-20 marca 2017)

Kolejny, dwudziesty przegląd internetu poświęcony modzie i urodzie zahacza prawie  o wiosnę. Ostatnia szansa zadbać o sylwetkę zanim odsłonimy nasze ciała na widok publiczny 😀
Węglowodany w Polki PLzostały poddane surowej ocenie. Okazuje się, że jeść je trzeba, bo w diecie człowieka powinny pokrywać około 60% zapotrzebowania energetycznego. Które warto spożywać a których nie jeść dowiecie się właśnie na w/w portalu 🍔Elle zamieściło rozmowę z Taylor Hill, 21-letnią modelką uchodząca za jedną z najpiękniejszych kobiet świata.
Ponieważ jest ona "ambasadorką" produktów Lancôme, nic dziwnego, że wywiad dotyczył kosmetyków tej firmy.

Jastrząb Post, po raz pierwszy w naszym przeglądzie. 
Ale ponieważ portal zamieścił u siebie galerie takich gwiazd jak: Dorota Soszyńska, Joanna Kulig czy Marzena Rogalska będziemy tam dla Was od czasu do czasu zaglądać.

Zwierciadło napisało o pozytywach i negatywach medycyny estetycznej. Ostatnie tragiczne wypadki podczas operacji plastycznych czy lipos…