Militarna elegancja

Autor: Roman Czarnacki

Obecnie każda licząca się marka odzieżowa ma w swojej ofercie ubrania nawiązujące do wojskowości lub bezpośrednio z niej zaczerpnięte. Ponadto w sieci istnieje wiele sklepów o tematyce militarnej i outdoor, które oferują szeroka gamę ubrań, sprzętu i gadżetów wojskowych.

Wszyscy wiemy, jak wielki wpływ na rozwój najnowszych technologii i elektroniki ma wojsko, ale czy to już wszystko co przejmujemy na codzienne potrzeby od obrońców naszych granic? 
Może oglądaliście klasyczny film „Taksówkarz” z Robertem De Niro, najbardziej rozpoznawalne zdjęcia Johna Lennona albo byliście, w latach 90-tych, „punkiem” bądź „skinheadem”. Co w tych przykładach rzuca się wam w oczy najbardziej, bo mi kurtka typu M-65 i flyersy – czyli popularne fleki. 
Trudno określić co pociąga nas w ubraniach, które w swoim założeniu miały służyć milionom na polach walki, daleko im przecież do ekstrawagancji i unikatowości. Spójrzmy wobec tego jakie elementy „poligonowego szyku” możemy dostrzec na naszych ulicach.
Niekiedy odzież militarna kojarzy się z elitarnością, tak jest w przypadku pilotów i ich klasycznych skórzanych kurtek, no bo któż z nas nie chciał być asem przestworzy.
Kolejnym powodem naszego zainteresowania tym typem ubrań może być ich praktyczność, wiele kieszeni czy nie krępujący ruchów krój to zalety tak bardzo popularnych spodni „bojówek”.
Niemniej jednak militarne ciuchy to nie tylko domena tzw. „urban style”. Ubrania wywodzące się z wojskowości są też synonimem elegancji, przykładem niech będzie popularna i elegancka kurtka „budrysówka”, mająca swe korzenie w brytyjskiej marynarce wojennej.

Alex Kapranos z grupy Franz Ferdinand w budrysówce

Alex Kapranos z grupy Franz Ferdinand w budrysówce (zdjęcie. wikipedia.pl)
W przypadku obuwia najbardziej rozpowszechnione są „glany” – skórzane, wysokie i ciężkie buty używane przez wojsko i policję, stały się wspólnym wyróżnikiem i orężem bojów tocznych przez „pankowców” i „skinheadów” w polskiej młodzieżowej rzeczywistości końca 80-tych i 90-tych lat.


Zdjęcie (wikipedia.pl)
Przejdźmy teraz do dodatków. Żołnierze muszą prowadzić działania w różnych warunkach atmosferycznych, w każdym zakątku planety. Czym zatem ogrzać głowę gdy na dworze jest minus 20 stopni a my idziemy do pracy 30 min piechotą. Z pomocą przychodzi nam zaprawiona w bojach armia radziecka. Nie, to nie wódka… tylko klasyczna czapka „uszanka”, która zapewni ciepło i ochroni uszy przed zmarznięciem.

Zdjęcie (wikipedia.pl)
Duże znaczenie dla rozpropagowania militariów i ubioru z nimi związanego ma oczywiście popkultura: produkcje filmowe takie jak „Rambo”, wspomniany wcześniej „Taksówkarz” oraz rockowe grupy muzyczne, które często pokazywały się w elementach ubioru wojskowego.
Obecnie każda licząca się marka odzieżowa ma w swojej ofercie ubrania nawiązujące do wojskowości lub bezpośrednio z niej zaczerpnięte. Istnieje też wiele firm odzieżowych, które zajmują się wyłącznie szyciem ubrań militarnych. Dużą popularnością cieszą się także wszelkiego rodzaju wyprzedaże z magazynów wojskowych, na których za bezcen można kupić ubrania. 
Ponadto w sieci istnieje wiele sklepów o tematyce militarnej i outdoor, które oferują szeroka gamę ubrań, sprzętu i gadżetów wojskowych. Na ulicach coraz bardziej widoczni są ludzie młodzi i starsi noszący bojówki, skórzane kurtki pilotki, płaszcze wywodzące się z marynarki wojennej. Wszystko wskazuje na to, że ten modowy rynek będzie się rozrastał, a wojskowy styl nie opuści już naszych ulic.

Roman Czarnacki - Armyarea.com - internetowy sklep z militariami.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Jakie męskie buty są najwygodniejsze: ECCO, Bata, Wojas, Clarks? A może - Rieker!

Poznaj skuteczne sposoby na szybkie odchudzanie