Przejdź do głównej zawartości

Kim są Anonimowi Żarłocy?

Autor: Krzysztof Mroczko


Otyłość to już choroba cywilizacyjna. Jak sobie radzić z problemem, który ma coraz większe skutki społeczne. Jednym ze sposobów może być wzięcie udziału w spotkaniach Anonimowych Żarłoków. Na czym polegają te mityngi?Historia Anonimowych Żarłoków sięga 1960 roku, kiedy trzy kobiety z Los Angeles postanowiły coś zmienić w swoim życiu. Zauważyły swój problem, polegający na kompulsywnym jedzeniu. Przyjemność płynąca z doznań smakowych stała się dla nich uzależniającym sposobem na każdy rodzaj problemu, z jakim miały się zmierzyć w rzeczywistości. Problemy z jedzeniem przypominały im niemal dokładnie te, którym poddają się osoby chore na alkoholizm. Postanowiły zatem wykorzystać w swoich spotkaniach zasady, na których opiera się działanie Anonimowych Alkoholików. Podobieństwa widać zatem nie tylko w nazwie, ale są one obecne w całej filozofii działania organizacji.
Anonimowi Żarłocy działają wedle metody 12 kroków, napisanej pierwotnie przez jednego z założycieli Anonimowych Alkoholików, Roberta Holbrooka Smitha. W miejsce alkoholu wstawiono jedzenie, resztę zasad pozostawiając bez żadnych zmian. Filozofią Anonimowych Żarłoków jest pozostawanie w całkowitej obojętności wobec wieku, zawodu, płci, wyznania, poglądów politycznych czy statusu majątkowego. Pozostają organizacją całkowicie bezpłatną, utrzymywaną jedynie z dobrowolnych składek swoich członków. W organizacji nie ma przywódców i liderów, rządzą nią zasady w miejsce jednostek ludzkich. Oczywiście, wszystko opiera się na idei dobrowolnej pomocy i współpracy pomiędzy osobami podejmującymi próbę wyprostowania swojego życia.
Anonimowi Żarłocy kojarzyć się mogą z ludźmi otyłymi, którzy nie kontrolują swojego jedzenia i z tego powodu mają poważne problemy z nadwagą, co wpływa niekorzystnie również na ich zdrowie. Jak niemal każde takie skojarzenie, odpowiada ono w niewielkim stopniu stanowi faktycznemu. Oczywiście, tego rodzaju osoby obecne są na mityngach Anonimowych Żarłoków, nie są jednak jedyne. Kompulsywne jedzenie często kończyć może się wymuszaniem wymiotów, więc równie często spotkać można osoby z niedowagą. Problemów zaburzeń związanych z żywieniem jest naprawdę wiele.
Spotkania Anonimowych Żarłoków koncentrują się na zdrowieniu w trzech obszarach: fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Jak sami to jednak podkreślają, ważne są często również czysto medyczne terapie, których mityngi AŻ nie mogą zastąpić. Takie spotkania służą raczej budowaniu wewnętrznej siły, która pomaga zmagać się z problemami spowodowanymi kompulsywnym jedzeniem.  

Artykuł powstał we współpracy z Magdaleną Palińską, która pracuje jako dietetyk online.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Silikonowe biustonoszeW dzisiejszych czasach modne kobiety nie muszą już martwić się jak dopasować bieliznę by nie psuć danej stylizacji widocznymi ramiączkami lub odstającym krojem stanika. Przemysł bieliźniarski podąża za modą i proponuje wiele wygodnych rozwiązań. Jednym z nich są silikonowe biustonosze, przydatne zwłaszcza przy noszeniu eleganckich kreacji bez pleców, letnich sukienek lub oryginalnie skrojonych bluzek.

Samonośne biustonosze wykonane są z medycznego silikonu, który doskonale przylega do ciała, podnosi i podtrzymuje piersi. Bielizna ta składa się z dwóch samoprzylepnych miseczek, dokładnie pasujących do rozmiaru biustu. Wystarczy przyłożyć każdą z nich do piersi, pilnując by znalazły się na tej samej wysokości oraz upewnić się, że obie dobrze przylegają do biustu. Oprócz łatwości użycia głównymi zaletami takich biustonoszy jest wygoda noszenia i ich przystępna cena. By cieszyć się tym niezwykłym wynalazkiem warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.
Silikonowy biu…

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Autor: Alicja Janak

Ślub i wesele to okazja dla każdej kobiety do tego, by zabłysnąć. Dlatego każda kobieta z ogromną uwagą przygotowuje się do takiej uroczystości. Oczywiście najważniejszą sprawą jest dobór odpowiedniej sukienki.

 Wybrana kreacji może skutecznie pomóc wyeksponować walory figury i ukryć jej mankamenty. Poza tym suknia może ukazać naszą osobowość i nasz styl. Dlatego tak ważne jest, by dokonać przemyślanego wyboru. Warto też zwrócić uwagę na aktualne trendy i wybrać spośród nich coś dla siebie.
1. Sukienki dopasowane w tali. Bardzo modne są sukienki o prostym kroju i dopasowane talii, o długości do kolan. W tym zakresie do wyboru jest oczywiście wiele różnych wzorów. Młodsze kobiety lubiące urocze stylizacje mogą wybrać sukienkę ze zwiewnej i delikatnej tkaniny, która będzie ładnie podkreślać kobiece kształty. Na miejscy będą pastelowe kolory i koralikowe aplikacje. Kobiety eleganckie i dojrzałe mogą sięgnąć po kreacje bardziej szykowne i proste. Bardzo modnym wykończenie…

Przegląd internetowy: moda i uroda. Wydanie nr 20 (11-20 marca 2017)

Kolejny, dwudziesty przegląd internetu poświęcony modzie i urodzie zahacza prawie  o wiosnę. Ostatnia szansa zadbać o sylwetkę zanim odsłonimy nasze ciała na widok publiczny 😀
Węglowodany w Polki PLzostały poddane surowej ocenie. Okazuje się, że jeść je trzeba, bo w diecie człowieka powinny pokrywać około 60% zapotrzebowania energetycznego. Które warto spożywać a których nie jeść dowiecie się właśnie na w/w portalu 🍔Elle zamieściło rozmowę z Taylor Hill, 21-letnią modelką uchodząca za jedną z najpiękniejszych kobiet świata.
Ponieważ jest ona "ambasadorką" produktów Lancôme, nic dziwnego, że wywiad dotyczył kosmetyków tej firmy.

Jastrząb Post, po raz pierwszy w naszym przeglądzie. 
Ale ponieważ portal zamieścił u siebie galerie takich gwiazd jak: Dorota Soszyńska, Joanna Kulig czy Marzena Rogalska będziemy tam dla Was od czasu do czasu zaglądać.

Zwierciadło napisało o pozytywach i negatywach medycyny estetycznej. Ostatnie tragiczne wypadki podczas operacji plastycznych czy lipos…