Piękna cera na wiosnę


Autor: Robert Zaręba


Piękna i zdrowa cera wymaga dbałości. Zima i wczesna wiosna to najlepszy czas aby się tym zająć.

Peeling ziołowy czy peeling chemiczny?

Który peeling wybrać i jak one działają.

To wie już chyba większość pań, że w okresie wczesnej wiosny jak również łagodnej zimy warto już zadbać o regenerację skóry twarzy szyi i dekoltu. Istnieje cała gama zabiegów, które wykonane w serii przynoszą naprawdę doskonałe efekty. Nasza skóra staje się widocznie odmłodzona, wygładzają się zmarszczki a nawet i blizny. Cera nabiera zdrowego kolorytu a wszystko to dzięki stymulacji jej do odnowy.
Z lekcji biologii wiemy, iż skóra człowieka składa się z trzech warstw. I tak jest to:

 • naskórek,
 • skóra właściwa
 • tkanka podskórna czyli tłuszczowa.
Za jędrność oraz sprężystość skóry odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki. Są to dwa  podstawowe białka, z których składa się skóra. Jest to kolagen i elastyna, które powstają w skórze właściwej i są  odpowiedzialne za jędrność, napięcie oraz elastyczność. To właśnie dzięki nim każda skóra wygląda lepiej lub gorzej, gdyż kolagenu produkuje więcej lub mniej. Należy zaznaczyć, iż po osiągnięciu określonego wieku, zazwyczaj po trzydziestym roku życia, skóra zaczyna produkować mniej białek budulcowych co przejawia się starzeniem się skóry. Wtedy też pojawiają się pierwsze zmarszczki, a skóra traci swą sprężystość.
Zabiegi, na które warto zwrócić uwagę i które można wykonać w gabinecie kosmetycznym w rozsądnej cenie to :

 • mikrodermabrazja (peeling mechaniczny),
 • peelingi ziołowe oraz
 • eksfoliacja kwasami AHA, BHA lub PHA, czyli tzw kwasy.
Dwa ostatnie zabiegi polecane są jako terapia przeciwstarzeniowa. Powodują wyraźne odmłodzenie i regenerację skóry, poprawiają napięcie, wygładzają zmarszczki i redukują widoczność blizn.

Peeling ziołowy.
Skutecznym zabiegiem stymulującym produkcję kolagenu i elastyny sa peelingi ziołowe. Są one świetną alternatywą dla kwasów. Rożnica pomiędzy zabiegiem kwasami oraz peelingiem ziołowym polega na częstotliwości wykonania oraz na reakcji skóry po zabiegu. Peeling ziołowy ma na celu złuszczenie do 4 warstw naskórka nie naruszając jego warstwy podstawnej. Podczas zabiegu nakładana jest specjalna mieszanka ziołowa, która wciera się  w skórę, i która po kilku dniach zaczyna się intensywnie złuszczać. Najintensywniejsze złuszczanie przypada pomiędzy 3-5 dniem od wykonania peelingu. Dobrze wtedy wziąć kilka wolnych dni, gdyż skóra wygląda nie najlepiej. Chyba najbardziej znanym i niedrogim peelingiem ziołowym jest polski peeling ziołowy Jadwiga. Zabieg jest mało przyjemny. Klient może odczuwać dyskomfort, pieczenie. Po zabiegu skóra jest mocno czerwona i wrażliwa na dotyk. Przez 7 dni skóry nie należy niczym myć, nawilżać i natłuszczać, gdyż każda z tych czynności powoduje, iż proces złuszczania się znacznie wydłuża. Po 7 dniach należy przyjść na zabieg dołuszczający, podczas którego zostają usunięte resztki naskórka oraz aplikuje się serum kolagenowe.
Peeling (piling) ziołowy wykonuje się w serii lub jednorazowo w celu odmłodzenia skóry. Wszystko zależy od problemu. Doskonale redukuje blizny potrądzikowe, zmniejsza widoczność porów, leczy łojotok oraz trądzik. Peelingi ziołowe wykonuje się co 30 dni, gdyż tyle czasu trwa odbudowa naskórka. Dzięki peelingom ziołowym można uzyskać naprawdę niewiarygodne efekty.

Peeling chemiczny.
Kolejnym równie skutecznym zabiegiem stymulującym produkcję kolagenu i elastyny jest peeling chemiczny - czyli zabieg z użyciem kwasów. Polega on na wykonaniu serii zabiegów, podczas których na skórę aplikowany jest kwas o określonym stężeniu. Kwas zostaje naniesiony na skórę klientki, pozostaje tam przez określony czas, a następnie zostaje zneutralizowany i usunięty. Na koniec aplikowana jest maska wyciszająca, która redukuje zaczerwienienie i dostarcza skórze składników odżywczych. Stężenie oraz rodzaj kwasu dobierane są w zależności od rodzaju i grubości skóry oraz od problemu z jakim się zmagamy. Istnieje wiele rodzajów kwasów. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane to:

 • kwas migdałowy (można stosować przez cały rok),
 • kwas glikolowy,
 • kwas mlekowy,
 • kwas ferulowy,
 • kwas kojowy  
Obecnie często stosowane są mieszanki kwasów, które wspaniale się uzupełniają. Kwasy nie powodują wykluczenia z życia codziennego. Skóra może delikatnie się złuszczać, ale nie sprawia to że czujemy się z tego powodu niekomfortowo. Aby uzyskać określony efekt należy wykonać serię zabiegów. W zależności od problemu jest to 6 -10 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu bądź co 2 tygodnie. Należy więc odpowiednio wcześniej rozpocząć kurację aby zdążyć przed silnymi promieniami słonecznymi. Kwasy mają zdolność wnikania wgłąb skóry. Efekty jakich możemy się spodziewać po serii to:
 • równomierne i głębokie nawilżenie skóry
 • przywrócona zostaje naturalna równowaga hydrolipidowa
 • odnowienie produkcji kolagenu skóra staje się gładka i odmłodzona,
 • zmarszczki są mniej widoczne
 • skóra staje się jaśniejsza, rozświetlona  
 • zdrowy wygląd ze względu na redukcję przebarwień
Ważne.
Przed każdym z zabiegów, obojętnie czy jest to zabieg z użyciem kwasów czy peeling ziołoy Jadwiga, koniecznie kosmetyczka powinna wykonać próbę uczuleniową. Jeśli skóra nie zareaguje wystąpieniem reakcji alergicznej wtedy można przystępować do zabiegu a następnie do całej serii.


Robert Z.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Jak ściągać zabezpieczenie z ubrań - poradnik praktyczny

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

167 tysięcy złotych na wizaż!