czwartek, 11 lutego 2016

Minimalizm modowy - najpopularniejszy trend w modzie?


Autor: Aleksandra Sadkowska


Przeglądając blogi i książki modowe coraz częściej spotykamy się z pojęciem minimalizmu modowego, który wkrada się w stale rosnącą liczbę szaf nie tylko blogerek. Czym jest modowy minimalizm, dlaczego skradł nasze serca, skąd się wziął i jak wprowadzić go do swojego życia? Na odpowiedziach na te pytania postaram się skupić w poniższym artykule.

Puder Chanel, okulary Dior "So Real", wełniany płaszcz i gruby golf z szarego moheru. 
To tylko kilka elementów, które najczęściej widujemy sięgając do blogów i zdjęć wykonywanych przez blogerki czy szafiarki "wyznające" modowy minimalizm. Często jednocześnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że minimalizm nie ogranicza się do wydawania wszystkich oszczędności na najdroższe kosmetyki i ubrania, a polega raczej na przemianie swojej szafy, a co za tym idzie (według ideologii modowego minimalizmu) przemiany całego życia. 
I tak oto minimalistki zachęcają nas do szeregu przemian, poczynając od dokonania rewolucji w swojej szafie, po traktowaniu zakupów jako inwestycji. Modowy minimalizm powiązany jest bardzo blisko ze stylem norweskim, gdzie przeważają chłodne odcienie kolorów, dużo dziennego światła na zdjęciach, kolorystyka utrzymana w bieli, szarości, brązach, granatach. Styl norweski to twarde, toporne materiały, takie jak wyglądająca na nieoszlifowaną drewniana paleta, marmurowy blat, czy drewniana, rustykalna podłoga, a na niej włochaty koc i duże, podwójne łoże zaścielone szarością i bielą. Jest to styl z pewnością bardzo estetyczny - a w dobie przepływu ogromnych treści informacyjnych, kiedy zalewani jesteśmy kolorowymi chaotycznymi reklamami, praca zmusza nas do nieustannego biegu, a w domu nadal mamy 5 różnokolorowych talerzy z innych parafii, chętnie odpoczywamy relaksując wzrok na stonowanych, jasnych zdjęciach. Jak styl norweski przeniósł się do świata mody, który obserwujemy na wielu znanych nam blogach czy kontach instagram?

Minimalizm modowy możemy ująć w kilku punktach składowych:
1. Rewolucja w szafie - pozbycie się ubrań, których nie nosimy, a które zalegają z powodu "kiedyś się przyda, może schudnę, może pójdę do klubu w tej sukience?"
2. Jeśli do tej pory kupowałaś 3 ubrania w miesiącu, przeznacz tę kwotę na zakup jednego ciucha lepszej jakości. 
3. Spróbuj zrezygnować z krzykliwych kolorów - żółtych marynarek z białymi mankietami, kolorowych spódniczek, plastikowych tęczowych bransoletek. Minimalistyczna kolorystyka to biele, beże, szarości, stonowane granaty. 
4. Zbierz tzw ubraniowe "podstawy", czyli biały tshirt, czarny tshirt, wełniany płaszcz, wełniany i kaszmirowy sweter, dopasowane czarne rurki dobrej jakości, małą czarną, wygodne buty na obcasie i wygodne baleriny, w których możesz spędzić cały dzień. 
5. Inspiruj się minimalizmem na blogach. Jak łatwo znaleźć inspiracje? Chociażby na instagramie wyszukując tagi minimalism, simplicity, whiteaddict, minimal.
Jak jednak przeprowadzić w swojej szafie przemianę w kierunku minimalizmu, jeśli typowy wełniany płaszcz to koszt ponad pół tysiąca złotych Podobnie wyglądają ceny kaszmirowych czy wełnianych swetrów, które są absolutną podstawą modowego minimalizmu.
Moja rada (którą sama zastosowałam "przechodząc" na minimalizm) to szukanie takich ubrań w sklepach second hand, gdzie z pewnością uda się nam znaleźć kaszmirowy i wełniany sweter świetnej jakości, a także płaszcz z prawdziwej wielbłądziej wełny, jaki znajdziemy np w second hand internetowym Archetype.


Szukajcie inspiracji - blog na temat minimalizmu znajdziemy także w tym sklepie opisanym przeze mnie w artykule. Z pewnością przeglądanie blogów ułatwi Wam pojęcie modowego minimalizmu, ale uwaga - z pewnością też równie łatwo się w nim rozkochacie!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. świetny artykuł, a wyżej wymienią odzież można dostać u nas na https://sklepbonito.pl
    Zapraszamy!

    OdpowiedzUsuń