Vintage - cechy stylu

Autor: Barbara Lisowska


Styl vintage króluje w modzie od dawna. Nie każdy jednak wie, co kryje się pod tą nazwą oraz jakimi cechami odznacza się vintage.

Czy wiesz, że słowo vintage w swej pierwotnej postaci używane było do określenia rocznika wina, które zostało wyprodukowane w jednym sezonie? Mianem vintage określano również styl w modzie oraz muzyce i sztuce. 

Cechy vintage
Moda vintage oznacza coś starego, staromodnego, odnoszącego się do minionej epoki z charakterystycznymi dla niej elementami. Ważne zatem, aby stylizacja vintage była spójna z daną epoką i jednoznacznie się z nią kojarzyła.

Styl vintage cechuje przede wszystkim oryginalność.  To wyszukiwanie perełek z dawnych lat i zestawianie ich w nowych stylizacjach, które podkreślają charakter  dodając zarazem tajemniczości.

Stylizacja vintage może skupiać się w całości na ikonach popkultury minionych epok. Do najczęściej wybieranych wzorców należy Marilyn Monroe, Brigitte Bardot czy Audrey Hepburn.
„Moda na dawne lata” od jakiegoś czasu gości w kolekcjach projektantów i zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród celebrytów, jak i zwyczajnych osób.

O czym pamiętać w stylizacji vintage
Przede wszystkim należy się skupić na wybranej epoce. Musi ona być na tyle odległa, aby wyraźnie kontrastowała z obecnymi trendami. Z powodzeniem możemy więc sięgnąć do lat 90-tych wstecz.
Ponadto warto przyłożyć szczególną uwagę do każdego szczegółu naszego ubioru. Oprócz podstawowych elementów garderoby, jak koszula, bluza, żakiet, spodnie, sukienki, spódnice, należy zadbać o odpowiednie dodatki, czyli buty, torebkę, chustę , nakrycie głowy i biżuterię.
Pamiętaj również o tym, aby nie mieszać różnych stylów. Wówczas Twoja stylizacja straci urok, a Twoja osobowość całkowicie zgubi się w tej modowej mieszance.

Gdzie szukać vintage?
W pierwszej kolejności warto odwiedzić sklepy second hand, które są prawdziwą skarbnicą dla miłośników vintage. Ponadto wszelkiego rodzaju bazary i pchle targi mogą nam pomóc znaleźć odpowiednie dodatki. Również w internecie pojawia się coraz więcej sklepów vintage, a na aukcjach można trafić na prawdziwe unikaty, jeśli chodzi o modę dawnych lat.

Polecamy sklep vintage - internetowa galeria mody
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Jak ściągać zabezpieczenie z ubrań - poradnik praktyczny

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Trwa ekspansja polskiej marki odzieżowej - Quiosque