Jak dobrać płaszcz do sylwetki?


Autor: Monika DywijskaCo prawda ciągle jeszcze trwa kalendarzowe lato, ale już niedługo trzeba będzie pomyśleć o cieplejszym odzieniu na chłodniejsze dni. Tymczasem zanim udamy się na zakupy, warto sprawdzić, jaki krój płaszcza pasuje do naszej sylwetki, abyśmy prezentowały się w nim jak najlepiej.


Figura gruszka
Panie o figurze typu gruszka mają pełniejsze biodra i uda, ale stosunkowo wąskie ramiona i niewielki biust, dlatego płaszcz powinien wyrównać te dysproporcje. W związku z tym najlepiej sprawdzi się taki z „bogatą” górą. Pożądany jest fantazyjny kołnierz, na przykład futrzany, kieszenie na biuście, poduszki na ramionach czy pagony. Jednym słowem na górze musi się więcej „dziać”. Najbardziej optymalnym krojem płaszcza dla kobiety o figurze gruszki będzie ten w kształcie litery A, czyli z lekko rozkloszowanym dołem oraz długością nieprzekraczającą kolan.

Figura rożek
Figura rożka to innymi słowy chłopięca sylwetka. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się płaszcz dwurzędowy, z wcięciem talii czy zaakcentowaniem w postaci paska. Biodra optycznie poszerzymy, wybierając model z marszczeniami wokół talii lub kieszeniami przy bokach. Płaszcz dla kobiety o sylwetce rożka powinien mieć długość przed kolana, tak aby to właśnie zgrabne i szczupłe nogi zostały wyeksponowane.

Figura jabłko
Panie o sylwetce w kształcie jabłka mają z reguły obfity biust i duży brzuch. Przy takiej figurze najlepiej sprawdzą się płaszcze jednorzędowe z linią guzików zaczynającą się tuż pod biustem. Ponadto powinny być on lekko taliowane, na przykład w kształcie trapezu czy mające wręcz pudełkowy krój. Natomiast najlepiej prezentującym się dekoltem dla kobiety „jabłka” będzie ten żakietowy i możliwie dość głęboki. Sam płaszcz powinien sięgać do kolan lub tuż za nie.

Figura klepsydra
Kobieta o kształtach klepsydry powinna nosić płaszcz, który nie zaburzy tych idealnych proporcji. Dlatego w takim przypadku najlepiej sprawdzą się taliowane modele płaszczy lub takie z paskiem wokół bioder, z rozkloszowaniem u dołu. Panie o figurze klepsydry powinny szczególnie unikać kieszeni w okolicach biustu, a stawiać za to na płaszcze jednorzędowe.

Figura kolumny
Kobiety, których ramiona i biodra tworzą jedną linię, powinny wybierać płaszcze z wyraźnym wcięciem w talii i rozkloszowanym dołem, aby tym samym dodać sylwetce nieco kobiecych kształtów. Jeżeli chodzi o dekolt, to zaleca się, aby był on w kształcie litery V, co optycznie wyrówna proporcje ciała. Przy płaszczach dla tego typu sylwetki powinno się też więcej „dziać”, dlatego warto postawić na modele z dwurzędowym układem guzików, pagonami czy marszczeniami.

Szukasz płaszcza na jesień i zimę? Sprawdź eleganckie płaszcze w Kodach Mody!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Jak ściągać zabezpieczenie z ubrań - poradnik praktyczny

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Trwa ekspansja polskiej marki odzieżowej - Quiosque