Przejdź do głównej zawartości

Brafitting stosowany – część II: rozmiar ma znaczenie

Autor: Marta Soszyńska

W pierwszej części dowiedzieliśmy się, jak powinien wyglądać dobrze dobrany stanik. Poniższe informacje będą pomocne w jego odnalezieniu.

Wiemy już, że nie istnieje jednolity sytem rozmiarowy (patrz: część I) i niemal każdy kraj, producent, a nawet sklep, może i, posługuje się własnymi tabelami.
O poniższej instrukcji należy powiedzieć, że jest - MADE IN UE. Przedstawia bowiem europejski system kontynentalny, który (choć sam do końca niejednolity) jest najbliższy projektantom: Be Mammy, Antie i Merry Style. Oczywiście, wytyczne te mogą być uniwersalne w zastosowaniu, jeśli tylko niestraszne nam przeliczanie centymetrów na cale i posługiwanie się, odpowiednimi dla danego kraju, tabelami referencyjnymi.
Generalnie, niezależnie od kraju, rozmiar stanika określa się przy użyciu dwóch wartości: cyfry i liter/y. Od tej reguły bywają oczywiście wyjątki, ale poważna poszukiwacza idealnego stanika powinna je zignorować. Cyfra odpowiada rozmiarowi pod biustem, czyli obwodowi. Litera (lub litery) określa rozmiar biustu, a konkretnie wielkość miseczki. Obie wartości od siebie zależą i -z tego względu - zawsze muszą występować razem.
Co nam będzie potrzebne? Centymetr krawiecki, lustro, kartka papieru, długopis, wybrana tabela rozmiarów.
POMIARY

Krok 1: Zmierz swój obwód pod biustem
Jest to pierwszy i zarazem najważniejszy krok. Dobrze dobrany biustonosz utrzymuje ciężar piersi, przede wszystkim dzięki obwodowi, a nie ramiączkom! Nawet więc, jeśli je zsuniesz lub odepniesz, nie powinno mieć to żadnego wpływu na podtrzymanie i stabilizację piersi.
Co więcej, od obwodu zależy też wielkość miseczki.
Pamiętaj! Mierzymy się tuż pod piersiami, najlepiej na wydechu. Centymetr powinien dość ściśle przylegać do ciała i znajdować się na tej samej wysokości, zarówno z przodu, jak i z tyłu.
WAŻNE! Jeśli mamy szczupłe, wysportowane, ciało mierzymy się dość ciasno, bez zostawiania zbędnego luzu. Jeśli zaś, pod skórą znajduje się dodatkowo spora warstwa tłuszczyku, podczas mierzenia mocniej dociskamy centymetr tak, aby delikatnie zagłębił się on w ciało (pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić – nic nie ma prawa nas boleć).
Zakładamy, że uzyskany wynik to 83 cm. Teraz możemy postąpić na dwa sposoby:
1.Wynik ten zaokrąglamy w dół do wielokrotności piątki. W tym wypadku będzie to 80. Liczba ta jest więc naszym rozmiarem pod biustem.
Metoda ta sprawdza się lepiej, jeśli nasze ciało jest twarde i szczupłe.
2.Od wyniku odejmujemy 5 i również zaokrąglamy w dół do wielokrotności piątki tj. 83 – 5 = 78. Po zaokrągleniu do dołu zaś, nasz rozmiar pod biustem będzie wynosił: 75.
Metoda ta lepiej sprawdzi się, jeśli mamy w obwodzie sporo miękkiego ciała.
Ciekawostka! Oczywiście jest też opcja trzecia, którą szybko zauważmy, jeśli przestudiujemy tabele rozmiarowe różnych producentów. W niektórych wypadkach, wielu z nich zaleca zawyżanie, a nie zaniżanie rozmiaru obwodu. Przy zakupach - zwłaszcza tych, dokonywanych w sieci – najbezpieczniej kierować się tabelą i uwagami danego producenta!
Krok 2: Zmierz swój obwód klatki piersiowej (w biuście)
Ten wymiar mierzymy już normalnie, bez ściskania, tak aby nie zniekształcić piersi. Centymetr przykładamy w najszerszym miejscu biustu – z przodu powinien znajdować się na samych szczytach piersi. Podobnie jak poprzednio pilnujemy, aby miarka – tak z przodu, jak i z tyłu - znajdowała się w jednej linii.
Uzyskany wynik - załóżmy, że jest to 102 cm - zapisujemy na kartce.
Obecnie, większość producentów określa wielkość miseczki na podstawie widełek, do których powinniśmy dopasować uzyskany przez nas wynik.
Poniżej tabelka znanej i lubianej firmy Triumph

Widzimy, że ten producent - przy określaniu wielkości miseczki - stosuje wspomniane widełki. Przy okazji też, tabelka stanowi dobry przykład na to, że producenci nie zawsze zalecają zaniżanie obwodu.
Przypomnijmy! Nasz pierwotny (jeszcze niezaniżony) obwód pod biustem wynosił 83 cm.
W zależności od wybranej przez nas metody zaniżenia, uzyskaliśmy rozmiar obwodu pod biustem: 80 lub 75. Na podstawie tej tabeli jednak, nasz obwód pod biustem wyniósłby aż 85!
WAŻNE! Zauważmy, jak wraz ze zmianą obwodu zmieniła się również wielkość miseczki, którą określa obwód w biuście (przypominamy w naszym przykładzie wynosił on 102 cm).
Według tabelki firmy Triumph, idealny rozmiar stanika dla nas to 85C.
Według naszych obliczeń mógłby to być: 80E lub 75H.
Jak jest naprawdę? Tego możemy dowiedzieć się tylko przymierzając biustonosz, mając w pamięci to, jak prawidłowo go zakładać i jak na naszym ciele powinien wyglądać doskonale dopasowany biustonosz.
Tekst ten udowadnia, że brafitting absolutnie nie jest nauką ścisłą, lecz prawdziwą sztuką.
Dobór odpowiedniego biustonosza, obok dobrze wykonanych pomiarów, zależy w dużym stopniu od rodzaju naszej sylwetki. Bardzo duże znaczenie mają także zalecenia konkretnego producenta, które odnoszą się do wielu unikalnych cech produktu np. materiałów - mniej lub bardziej rozciągliwych - użytych przy jego wykonaniu.
Nie należy się jednak zrażać, tylko przymierzać, przymierzać i jeszcze raz przymierzać! Bo, dzięki odrobinie wysiłku, zyskamy niebywały komfort, swobodę i świetny wygląd. A więc, polowanie czas zacząć!

Więcej na www.hiforstyle.com
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Silikonowe biustonosze

Silikonowe biustonoszeW dzisiejszych czasach modne kobiety nie muszą już martwić się jak dopasować bieliznę by nie psuć danej stylizacji widocznymi ramiączkami lub odstającym krojem stanika. Przemysł bieliźniarski podąża za modą i proponuje wiele wygodnych rozwiązań. Jednym z nich są silikonowe biustonosze, przydatne zwłaszcza przy noszeniu eleganckich kreacji bez pleców, letnich sukienek lub oryginalnie skrojonych bluzek.

Samonośne biustonosze wykonane są z medycznego silikonu, który doskonale przylega do ciała, podnosi i podtrzymuje piersi. Bielizna ta składa się z dwóch samoprzylepnych miseczek, dokładnie pasujących do rozmiaru biustu. Wystarczy przyłożyć każdą z nich do piersi, pilnując by znalazły się na tej samej wysokości oraz upewnić się, że obie dobrze przylegają do biustu. Oprócz łatwości użycia głównymi zaletami takich biustonoszy jest wygoda noszenia i ich przystępna cena. By cieszyć się tym niezwykłym wynalazkiem warto jednak pamiętać o kilku szczegółach.
Silikonowy biu…

Top 6 najmodniejszych sukienek na wesele

Autor: Alicja Janak

Ślub i wesele to okazja dla każdej kobiety do tego, by zabłysnąć. Dlatego każda kobieta z ogromną uwagą przygotowuje się do takiej uroczystości. Oczywiście najważniejszą sprawą jest dobór odpowiedniej sukienki.

 Wybrana kreacji może skutecznie pomóc wyeksponować walory figury i ukryć jej mankamenty. Poza tym suknia może ukazać naszą osobowość i nasz styl. Dlatego tak ważne jest, by dokonać przemyślanego wyboru. Warto też zwrócić uwagę na aktualne trendy i wybrać spośród nich coś dla siebie.
1. Sukienki dopasowane w tali. Bardzo modne są sukienki o prostym kroju i dopasowane talii, o długości do kolan. W tym zakresie do wyboru jest oczywiście wiele różnych wzorów. Młodsze kobiety lubiące urocze stylizacje mogą wybrać sukienkę ze zwiewnej i delikatnej tkaniny, która będzie ładnie podkreślać kobiece kształty. Na miejscy będą pastelowe kolory i koralikowe aplikacje. Kobiety eleganckie i dojrzałe mogą sięgnąć po kreacje bardziej szykowne i proste. Bardzo modnym wykończenie…

Przegląd internetowy: moda i uroda. Wydanie nr 20 (11-20 marca 2017)

Kolejny, dwudziesty przegląd internetu poświęcony modzie i urodzie zahacza prawie  o wiosnę. Ostatnia szansa zadbać o sylwetkę zanim odsłonimy nasze ciała na widok publiczny 😀
Węglowodany w Polki PLzostały poddane surowej ocenie. Okazuje się, że jeść je trzeba, bo w diecie człowieka powinny pokrywać około 60% zapotrzebowania energetycznego. Które warto spożywać a których nie jeść dowiecie się właśnie na w/w portalu 🍔Elle zamieściło rozmowę z Taylor Hill, 21-letnią modelką uchodząca za jedną z najpiękniejszych kobiet świata.
Ponieważ jest ona "ambasadorką" produktów Lancôme, nic dziwnego, że wywiad dotyczył kosmetyków tej firmy.

Jastrząb Post, po raz pierwszy w naszym przeglądzie. 
Ale ponieważ portal zamieścił u siebie galerie takich gwiazd jak: Dorota Soszyńska, Joanna Kulig czy Marzena Rogalska będziemy tam dla Was od czasu do czasu zaglądać.

Zwierciadło napisało o pozytywach i negatywach medycyny estetycznej. Ostatnie tragiczne wypadki podczas operacji plastycznych czy lipos…